آگهی ترحیم

آگهی ترحیم یا اعلامیه فوت نوعی دعوتنامه است. که از جانب صاحبان عزا و نزدیکان متوفی برای دعوت از دوستان و آشنایان. به منظور شرکت در مراسم ترحیم و یا بزرگداشت متوفی می باشد. در عین حال جنبه اطلاع رسانی نیز دارد. که به دوستان اشنایان و همسایه ها اطلاع دهد.

تاریخچه آگهی ترحیم

به درستی نمیتوان تاریخ دقیقی برای آگهی های ترحیم مشخص کرد. به تازگی لوح های گلی در منطقه باستانی مصر کشف شده که خبر درگذشت برخی بزرگان شهر را به اطلاع اشخاص دیگر میرسانند. در اواخر قرن نوزدهم میلادی نشریه تایمز شروع به انتشار آگهی های ترحیم در برخی صفحات خود کرد.

آگهی ترحیم خام

اما آگهی های ترحیمی که امروزه میشناسیم در ابتدا به صورت دست نویس نوشته میشد. بعدا با پیدایش دستگاه های کپی زیراکس همان آگهی های دست نویس به تعدادی کپی میشد. در نسل بعدی آگهی های ترحیم ماشین نویسی و تایپ میشد. کم کم تصویری از مرحوم نیز روی آگهی ها جا گرفت. حدود دو دهه از همه گیری دستگاه های چاپ رنگی میگذرد و آگهی های ترحیم رنگی نیز امروزه قالب گردیده است.

آگهی ترحیم در فرهنگ ایران

آگهی های ترحیم به مرور شلوغ تر شده اند. قسمتی برای آیه یا دو خط شعری در وصف مرحوم یکی از ارکان ثابت آگهی های فوت  امروزه است. در قسمتی برای درج نام بستگان مرحوم با اولویت نزدیک به دور درج میشود. که دو قسمت دارد. برخی ها نسبت مرحوم با ذکر نام خانواده درجه یک و دو را ذکر میکنند. و در پایان هم اعلام میکنند که این آگهی از طرف این خانواده ها به عموم اعلام میشود.

عموما از تصویر بانوان استفاده نمیشود. و همچنین از درج نام بستگان مونث نیز چشم پوشی میشود. به تعبیری مرد سالاری!

در برخی از آگهی ها نیز به دلایل فوت اشاره میشود و همچنین اشاره هایی به حزب سیاسی مرحوم. شاید جالب باشد بدانید که برخی افراد از جمع کردن آگهی های ترحیم در کلکسیون شخصی هم لذت میبرند.

اجزا آگهی ترحیم

در طراحی معمولا دو بیت شعر نوشته میشود. در مرکز به صورت تیتر نام مرحوم نوشته میشود. که در بالای آن با فونت کوچکتر متنی با مضمون ابراز تاسف مانند: « با نهایت تاسف و تاثر درگذشت مرحوم مغفور» نوشته میشود. در زیر نام هم ادامه جمله قبل قرار میگیرد: « را به اطلاع دوستان و آشنایان گرامی میرسانیم.»

در سطر بعدی زمان و مکان برگزاری مراسم یادبود و خاکسپاری درج میشود و در نهایت هم متن از طرف خانواده های ….

قالب آگهی ترحیم خام

در پی سی گرافیک مجموعه ای از آگهی های ترحیم خام و قابل ویرایش جهت استفاده قرار داده شده است. که به سادگی میتوانید آنها را در نرم افزار فتوشاپ باز کنید. و سپس به جایگزینی متن و عکس خود بپردازید. با استفاده از طرح آگهی ترحیم خام به شدت در زمان خود صرفه جویی میکنید.

آگهی ترحیم لایه باز

امروزه با گسترش شبکه های اجتماعی علاوه بر چاپ آگهی ترحیم اقدام به انتشار تصویر آن در شبکه های اجتماعی و پیام رسانها میکنند.