انتخاب راحت فونت ها با شناخت کلاس ها

فهرست مطالب این نوشته

Picture of نویسنده: حمید کنعانی
نویسنده: حمید کنعانی
مشاهده محصولات

دانلود رایگان کارت ویزیت گرافیک و طراحی

دانلود رایگان کارت ویزیت ساده مینیمال

دانلود رایگان کارت ویزیت مدرن

دانلود رایگان کارت ویزیت مدرن و شیک

انتخاب راحت تر فونت ها با شناخت کلاس ها

 

داشتن اطلاعات کافی از فونت ها کمک بسیار زیادی در انتخاب به ما میکند. حتما شما هم زمان بسیار زیادی را صرف کرده اید تا برای عنوان یا پاراگراف متنی خود فونت مناسب را انتخاب کنید. شاید بگویید که من فونت خاصی مد نظر ندارم و میخواهم همه فونت های نصب شده بررسی کنم تا به نتیجه دلخواه برسم. این وسواس گاهی بسیار زمان بر میشود و چه بهتر که از قبل بدانیم چه سبک فونتی نیاز داریم که محدوده جست و جو خودمان را کم کنیم. یا گاهی ممکن است که، شما میدانید به دنبال انتخاب فونت دست نویس هستید. اما مجبورید یک به یک فونت ها را انتخاب کنید تا به یک فونت دست نویس برسید.

راه حل چیست؟

فونت های لاتین در کلاس های مختلفی طراحی میشود که متاسفانه در فونت های فارسی کمتر شاهد رعایت این کلاس بندی ها هستیم. شاید به دلیل عدم دانش طراحان ایرانی فونت باشد. پس در نتیجه خواندن این مقاله به شما در شناخت بهتر کلاس های فونت زبانهای لاتین کمک میکند.

در ادامه 6 کلاس پر کاربرد فونت های لاتین را با هم بررسی میکنیم. اما قبل از آن بهتر است بدانید که در فتوشاپ ذیل کشویی انتخاب فونت، بخشی به نام Class وجود دارد. که میتوانید با انتخاب هرکدام از گزینه های آن فونت های خود را فیلتر کنید. و به محدود کردن انتخاب که در بالا گفته شد برسید.

 

Photoshop Fonts Class filter

فونت ها

Serif

میتوان گفت سریف نوع سنتی فونت های انگلیسی را شامل میشود. معمولا سریف ها برای پاراگرافهای طولانی استفاده میشود. و بیشتر آنها را در حروفچینی کتابها و روزنامه ها مشاهده کرده اید. سالهای پیش که صفحه های نمایش با رزولیشن بالای امروزی نبود. و اکثرا از مانیتور های CRT یا LCD با تراکم پیکسل پایین استفاده میکردیم طراحان وب معمولا از فونتهای سریف به دلیل ظرافت هایی که دارید اجتناب میکردند. زیرا این عدم نمایش صحیح باعث خستگی زودتر چشم در مطالعه طولانی میشد. اما امروزه که مانیتور های کامپیوتر و موبایل ها رزولیشن بالایی دارد نمایش این جزییات دیگر غیر ممکن نیست.

با این وجود امروزه بیشتر از فونت های Sans Serif  برای طراحی وب و نمایش روی صفحات نمایش استفاده میشود.

فونت های Serif معمولا در انتهای برخی حروف یک دنبالچه یا زایده مستقیم یا زاویه دار دارند. حروف از قسمتهایی نازک و قسمتهایی ضخیم تر تشکیل شده اند. از آنجایی که از Serif  ها برای متن های طولانی استفاده میشود، هر طراح معمولا از یک فونت همیشه استفاده میکند و خیلی نیازی نیست هر بار فونت جدیدی انتخاب کنید.

چند فونت منتخب این کلاس:  Merriweather   /   Playfair Display  /   Arvo

Serif Class

Sans Serif

سنس سریف ها برعکس سریف بدون هیچگونه زایده یا شکل اضاف و تفاوت در ضخامت به شکل بسیار ساده ای ایجاد شده اند. با این وجود sans serif  ها اصلا خسته کننده نیستند بلکه امروزه نیز مخصوصا صفحات وب بسیار پر کاربرد و محبوب هستند.

در این کلاس با وجود شکل ساده اما با فونتهایی روبرو میشویم که پهن و ضخیم، نازک، کوتاه یا بلند هستند.

چند فونت منتخب این کلاس:  Roboto Open Sans  /  Raleway

san serif class

 

Script

از کلاس اسکریپت حتی توسط طراحان خارجی هم کمتر استفاده میشود. اسکریپت ها معمولا برای نمایش احساسات استفاده میشوند. شما این کلاس را در تیزر های ولنتاین، عروسی و کارتهای دعوت عروسی بیشتر مشاهده میکنید.

بیشتر حروف اسکریپت را می توان منحنی شکل با حروف و خطوط اتصالی که از دستخط شکسته تقلید می کنند، شناسایی کرد. بسیاری از طراحان به اشتباه script ها را با فونت های دست خط اشتباه میگیرند. که اتفاقا همین اشتباه تفاوت کلاس دست خط و اسکریپت است.

در کلاس دست خط فونتهایی را میبینید که با انواع قلم و به صورت دستی قابل رسم باشد اما در اسکریپت ها اینگونه نیست و اسکریپت ها برخی از خصوصیات کلاس دست خط که عموما خطوط اتصال است را وام گرفته اند.

بسیاری از طراحان اعتقاد دارند فونت های اسکریپت دارای روح زنانه است.

فونت های اسکریپت واقعا زیبا هستند اما یک مشکل بزرگ دارند و آن هم عدم خوانایی برای نوشته های سایز کوچک یا پاراگراف هاست و بیشتر به عنوان تیتر استفاده میشود.

چند فونت منتخب این کلاس:  Pacifico Lobster Sacramento

script class

 

Slab

حروف اسلب جالب هستند. زمانی بود که اسلب‌ها زیرمجموعه‌ای از حروف سریف بودند، اما این تغییر کرده است. و فونت‌های اسلب تقریباً به هر سبکی از حروف با وزن‌های خطی فوق‌العاده ضخیم برای همه حروف اشاره دارد.

این حروف سنگین تقریباً همیشه برای نمایش تیترهای بزرگ استفاده می شود. آنها جسور هستند و تقریباً سر کاربر فریاد می زنند.

نکته جالب در مورد تایپ فیس های اسلب این است که به دلیل وزنه های ضخیم، کارهای زیادی وجود دارد که می توانید با آنها انجام دهید. حروف اسلب برای سبک های استروک، فونت های رنگی، پر کردن حروف با تصاویر یا ایجاد یک کلمه شفاف بر روی یک تصویر عالی هستند. حروف ضخیم این کار‌ها را زیبا تر می‌کند.

چند فونت منتخب این کلاس:  Slabo  /   Rammetto One  /  Graduate

slab class

 

Monospace

مونواسپیس ها، همانطور که از نامش پیداست در این سبک تمام حروف و علایم فضای ثابتی را اشغال میکنند.

قلم‌های تک‌فاصله معمولاً برای قالب‌بندی متن، در جایی که نیاز به مقایسهٔ طول رشته‌ها باشد استفاده می‌شوند. این نوع قلم همچنین در محیط‌های برنامه‌نویسی برای نمایش کدها به کار می‌رود. از آنجایی که ماشین‌های تحریر تا مدت‌ها تنها می‌توانستند حروف تک‌فاصله را تایپ کنند. گاهی از قلم‌های تک‌فاصله برای ایجاد حس نوشته‌های حاصل از ماشین‌تحریر در بیننده استفاده می‌کنند.

فونت منتخب این کلاس:  Courier

Monospace class

 

Blackletter

کلاس بلک لتر خانواده ای از فونت ها است. که از حروف خوشنویسی تیره و اشباع شده قرون وسطی الهام گرفته شده است. حروف بزرگ و کوچک هر دو با ضربات دراماتیک و چرخش های سریف استادانه تعریف می شوند. حروف سیاه حروف قدیمی‌تر هستند. که بسیار سبک و متراکم هستند، اما همچنان خوانا هستند. اگرچه معمولاً به‌عنوان فونت‌های نمایشی پر زرق و برق استفاده می‌شوند تا متن کوچک یا پاراگراف بلند.

فونت منتخب این کلاس:  Old English Text

Blackletter class
مشاهده محصولات

طرح لایه باز فارغ التحصیلی دانش آموز 4

پست لایه باز اینستاگرام آموزشی

طرح لایه باز فارغ التحصیلی دانش آموز 3

کارت ویزیت دکوراسیون و طراحی داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *